
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 1.27 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Post Length | 2.5 mm |
Stock: 172
Distributors
pcbx
Unit Price$2.16531
Ext.Price$2.16531
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.16531 | $2.16531 |
| 10 | $2.02509 | $20.25090 |
| 25 | $1.89395 | $47.34875 |
| 50 | $1.77130 | $88.56500 |
| 100 | $1.65660 | $165.66000 |
| 300 | $1.54932 | $464.79600 |
| 500 | $1.44899 | $724.49500 |
| 1000 | $1.35516 | $1355.16000 |
| 3000 | $1.26740 | $3802.20000 |
| 5000 | $1.18531 | $5926.55000 |
